انواع چراغ جلو خودرو

بهترین چراغ جلو خودرو کدام است؟ چند نوع داریم؟

چراغ جلو خودرو یکی از وسایلی است که در کاهش میزان تصادفات بسیار مؤثر است. خراب بودن یا عدم روشنایی به‌ اندازه این چراغ می‌ تواند باعث کاهش دید راننده در شب شده و موجب اتفاقات ناخوشایندی شود که هیچ‌کس نمی‌خواهد برای خود و خانواده‌اش  بیفتد. همه ما می دانیم که کاربرد این چراغ‌ها چیست و در کدام بخش ماشین قرار دارد. اما باید بدانید این چراغ باید دارای قاب و لنز مخصوص به خود باشد. لنز و قاب هر ماشین با ماشین دیگر تفاوت دارد. برای مثال شما نمی‌توانید از کاسه‌ چراغ جلو پراید برای لیفان استفاده کنید.

چراغ جلو خودرو تنها یک لامپ یا چراغ ساده نیست بلکه فناوری پیچیده‌ای نهفته دارد. در ماشین‌های مدرن ساختمان چراغ‌ها کاملاً  به‌روز و با فناوری خاصی است که به‌سختی می‌توان توصیف کرد. چراغ با جنس‌های متفاوتی می‌توان در ماشین به‌کار برد. شایع‌ترین و مرسوم‌ترین مدل چراغ جلو خودرو هالوژن است.

انواع چراغ جلو اتومبیل

چراغ جلو حساس‌ترین چراغ ماشین است. در این چراغ‌ها از چهار فناوری استفاده می‌شود. هالوژن پرکاربردترین و مرسوم‌ترین آن ها است. رتبه بعدی به لامپ‌های ال ای دی تعلق می‌گیرد. سومین چراغ مرسوم زنون ها و بعد از آن ها ال ای دی‌ها قرار دارند. کم استفاده ترین لامپ مورداستفاده در جلو ماشین هم لیزرها هستند.

انواع چراغ جلو خودرو
انواع چراغ جلو خودرو

لامپ‌های هالوژن، یک مدل چراغ جلو خودرو

به جدول مندلیف که نگاه کنید هالوژن‌ها موادی نافلز هستند. این دسته دارای 5 زیرمجموعه است که بسیار شیمیایی، واکنش‌پذیر و سمی هستند. حال که درباره گروه هالوژن‌ها در جدول مندلیف اطلاعاتی کسب کردید به سراغ لامپ‌های هالوژن می‌رویم. این لامپ‌ها به‌طور گسترده در چراغ جلو ماشین‌ها استفاده می‌شوند. لامپ‌هایی که علاوه بر ماشین‌ها در دیگر دستگاه‌های نقلیه همانند موتور و ماشین‌های مسابقه‌ای نیز استفاده می‌شوند.

در لامپ‌های هالوژن از یک رشته نازک ساخته ‌شده از تنگستن استفاده ‌شده است. در کنار این رشته نازک، یک حباب شیشه‌ای حاوی گاز هالوژن قرار دارد. اگر درباره شیمی و رشته‌های تنگستن اطلاع داشته باشید، خواهید دانست که زمانی که این رشته‌ها داغ شوند، نور تولید می‌شود. نحوه کار این لامپ‌ها به این شکل است که با هر بار روشن کردن چراغ، گاز هالوژن موجب گرم شدن رشته نازک تنگستن و درنتیجه تولید نور سفید می‌شود.

لامپ‌های زنون، از انواع چراغ جلو خودرو

از مهم‌ترین ویژگی‌های زنون می‌توان به گازی بودن، بی‌رنگ بودن، بی‌بو بودن و دارای خاصیت واکنش‌پذیری بسیار بالا اشاره کرد. مقدار بسیارکمی از این گاز را می‌توان در اتمسفر زمین پیدا کرد. لامپ‌های هالوژن بااینکه بیشترین میزان استفاده در  چراغ‌های جلو خودرو را دارند اما استفاده از آن ها روزبه‌روز در حال افزایش است.

همچنین بخوانید: براق کردن رنگ خودرو

لامپ‌های ال ای دی

ال ای دی (LED) مخفف واژه Light Emitting Diode به معنی دیود ساطع کننده نور می‌باشد. نام این وسیله کاملاً برازنده آن است. دیود به وسیله‌ای می گویند که با دریافت ولتاژ روشن می‌شود. ساختار این چراغ‌ها کاملاً با لامپ‌های هالوژن که در چراغ جلو خودرو استفاده می‌شود؛ متفاوت است. زمانی که این چراغ‌ها را روشن می‌کنید، تنها نیمه بالایی روشن می‌شود. نیمه بالایی این لامپ‌ها گرم می‌شود اما نیمه پایین خیر. این چراغ‌ها دارای دو نیمه هستند. نیمه پایینی لامپ‌های ال ای دی باید سرد باقی بماند. در این لامپ‌ها نگهداری از کاسه ‌چراغ جلو خودرو بسیار مهم است.

هالوژن و ال ای دی

چراغ های لیزری

این چراغ‌ها نور بسیار زیبایی دارند اما استفاده از آن ها بسیارکم است. لامپ‌های لیزری که در چراغ جلو خودروها استفاده  می‌شوند،  جدیدترین فناوری مورداستفاده هستند. در ماشین‌هایی همچون  آئودیR8  ال ام ایکس که از این تکنولوژی استفاده شده است؛ سیستم الگوریتم ماتریسی تنها به عنوان یک پشتیبان عمل می‌کند. این سیستم‌ها در ماشین  آئودی R8 ال ام ایکس تنها در وضعیت نور  بالا فعال می‌شوند. مهم‌ترین دلیل استفاده از الگوریتم ماتریسی در این وضعیت، ضعف چراغ‌های لیزری در برابر زنون ها است.

لامپ‌های لیزری تا شعاع پانصد متری راننده را به خوبی روشن می‌کنند. این لامپ‌هاهمچنین می‌توانند تابش نوری دو برابر را به ارمغان آورند. در ماشین  آئودی R8 ال ام ایکس ازچهار چراغ لیزری با قطر سیصد میکرومتر استفاده شده است. این ماشین می‌تواند نور را به هفت شکل متفاوت به هدف بتاباند. هزینه تولید بالا در کنار برخی ازالمان‌های ایمنی باعث شده تولید این لامپ‌ها بسیارکم باشد. البته انتظار می‌رود تا چند سال آینده شاهد استفاده از این لامپ‌ها در چراغ جلو خودروهای لوکس باشیم. ورود این چراغ‌ها به ایران و استفاده از آن ها در ماشین‌ها قطعاً زمانی بسیار بیشتر ازآنچه فکر می‌کنید نیاز دارد.

چراغ‌های لیزری با چراغ‌های ال ای دی و چراغ‌های هالوژن با هم متفاوت هستند. برسی در ساختمان هرکدام نشان می دهد چراغ‌های لیزری با فناوری جدیدتر و چراغ‌های هالوژن با وسعت استفاده بیشتر روبه‌رو هستند. چراغ‌های ال ای دی هم از همه پایین‌تر قرار گرفتند. البته اینکه بگوییم کدام لامپ بهتر است کاری اشتباه است.

همچنین بخوانید: چگونه چراغ خودرو را برق بیندازیم؟

لامپ لیزری

انتخاب بهترین چراغ جلو خودرو برای من

بهترین نوع چراغ جلو خودرو
بهترین نوع چراغ جلو خودرو

در انتخاب بهترین لامپ برای خودرو باید به عوامل مختلفی دقت کنید. نور، سطح روشنایی، تیز بودن نور و رنگ نور المان‌هایی  هستند که درباره چراغ مهم می‌باشند. قیمت و کاربری لامپی که می‌خواهید بخرید نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که شما ماشین لیفان دارید ومی‌خواهید یک چراغ رنگی که جزو لوازم‌یدکی لوکس به‌حساب می‌آید خریداری کنید؛ باید به مدل ماشین هم دقت داشته باشید. کاسه و لنز چراغ جلو خودرو هم مهم است زیرا این وسایل است که تعیین می‌کند چراغ با خودرو شما سازگاری دارد یا خیر.

علاوه بر دسته‌بندی‌هایی که در بالا گفته شد، لامپ‌ها، دسته‌بندی دیگری هم دارند که روی جعبه چراغ چاپ می‌شود. میزان وات مصرفی و دیگر اطلاعات را می‌توانید از سازنده یا فروشنده بپرسید.

چراغ جلو خودرو در تمام ماشین‌ها مهم است چرا که تصادف را کاهش می‌دهد. چراغ‌های لیزری با چراغ‌های ال ای دی و هالوژنی‌ها همه و همه خوب هستند. انتخاب بهترین لامپ برای خودرو شما به المان‌هایی بستگی دارد که برای شما در اولویت قرار دارد.

یدک مدرن آماده ارائه انواع لامپ‌ها و لوازم لوکس خودرو به شما است.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید!

بهترین چراغ جلو خودرو کدام است؟

بهترین مارک چراغ جلو خودرو
بهترین مارک چراغ جلو خودرو

زمانی که تصمیم دارید چراغ جلوی خودروی خود را تعویض کنید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

توجه داشته باشید که با بالا رفتن توان لامپ، عمر آن کوتاه تر می شود. اگر تصمیم دارید لامپی با توان بالا خریداری کنید حتما باید از حتماً از فیش های مخصوص همان لامپ هم استفاده کنید.

زمانی که می خواهید چراغ جلو خودرو را جایگزین کنید باید دقت کنید که نوع سوکت و اتصالات لامپ جدید مشابه لامپ قبلی باشد.

زمانی که یکی از چراغ های جلوی خودروی شما می سوزد، میزان جریان الکتریکی ورودی به لامپ سالم افزایش می یابد. به همین دلیل گفته می شود که در صورت سوختن چراغ خودرو باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید.

لامپی که می خواهید خریداری کنید باید هم از لحاظ فنی استاندارد باشد و هم اینکه مورد تأیید مقررات باشد.

 

انواع چراغ جلو خودرو از لحاظ رنگ

چراغ های جلوی اتومبیل را می توانیم با توجه به رنگ نورشان هم تقسیم بندی کنیم. که این تقسیم بندی شامل موارد زیر می شود:

نور زرد: استانداردترین نوع چراغ جلو خودرو، لامپ هایی هستند که نور زرد دارند. اغلب خودروها نیز از لامپ هایی با نور زرد استفاده می کنند.

نور سفید: نور سفید برای چراغ های جلوی اتومبیل چندان مناسب نیست. زیرا این لامپ ها نور کمی دارند. علاوه بر این نور سفید سبب اذیت شدن چشم سایر راننده ها می شود.

نور چهار فصل: این نوع از لامپ ها نور پر رنگ تر و قوی تری از لامپ های معمولی دارند. در هر نوع شرایط جوی و هر منطقه جغرافیایی می توانید از چراغ هایی که دارای نور چهار فصل هستند استفاده کنید.

نور هفت رنگ: چراغ هایی که دارای نور هفت رنگ هستند زیبایی بیشتری از لامپ های معمولی دارند. اما باید توجه داشته باشید که این لامپ ها استاندارد نیستند و باعث می شوند که خودروی شما جریمه شود.

نور نایت بریکر لیزر: چراغ های جلوی خودرو با نور نایت بریکر لیزر 130 درصد بیشتر از لامپ های معمولی نور دارند. پرتاب نور این چراغ ها چهل متر می باشد. توجه داشته باشید که این نوع لامپ ها نسبت به لامپ های معمولی گرمای بیشتری هم تولید می کنند.

قیمت چراغ جلو خودرو

قیمت چراغ جلو خودرو
قیمت چراغ جلو خودرو

اگر تصمیم دارید چراغ جلوی خودروی خود را تعویض کنید می توانید از سایت یدک مدرن خرید کنید. قیمت انواع چراغ جلو خودروهای متفاوت نیز در سایت موجود است. یدک مدرن ارائه دهنده انواع لوازم یدکی خودروهای داخلی و خارجی با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.