دلایل صدای غیر عادی لیفان

گاهی اوقات ممکن است ببینید که در زمان رانندگی صداهای غیر معمولی از موتور خودرو به گوش می‌رسد. دلایل صدای غیر عادی لیفان امکان دارد بسیار گسترده یا مرتبط به هرکدام از اجزای موتور باشد. در برخی از مواقع صدای ناهنجاری از موتور ماشین به گوش راننده می‌رسد، اما هیچ گاه رانندگان توجهی به آن نمی‌کنند این عیب می‌تواند باعث ایجاد خسارت‌های بسیار زیادی به رانندگان شود و هزینه‌های هنگفتی روی دست رانندگان می‌گذارد. در این مقاله می‌خواهیم موجبات صداهای غیرمعمول موتور خودرو را جستجو کنیم و تا جایی که امکان دارد خودمان و بدون خرج زیاد عیب یابی را در منزل انجام دهیم.

دلایل صدای غیر عادی موتور لیفان

در بعضی مواقع دلایل صدای غیر عادی لیفان از موتور به گوش می‌رسد که یعنی ملزم هستید که سریعاً به علت معیوب بودن صدا پی ببرید. به طور معلوم این صداها از موتور خودرو شنیده می‌شود که ازمهم‌ترین بخش‌های یک خودرو به حساب می‌آید و به طور قطعی اگر به خوبی مورد بازرسی قرار نگیرد امکان وارد کردن صدمه‌های زیادی را دارد.

صدای ناشی از سوپاپ خودرو

به دو دلیل صدای غیر معمول موتور خودرو می‌تواند از سوپاپ خودرو باشد. اولین دلیل اینکه به موجب کسری روغن موتور و دومین دلیل سفت شدن فیلتر موتور می‌باشد. این صدا با نظم حساب شده‌ای همانند تیک تا ک ساعت می‌ماند و می‌توان این صدا را از بالای خودرو نیز شنید. به طورمعمول به دلیل داشتن ایراد در بخش روان کاری که خود آن به دلیل ‌کمبود روغن یا پایین بودن کیفیت روغن است. سفت شدن فیلتر یا لق شدن سوپاپ هم از دلیل‌های این صدای های غیرمعمول خواهد بود.

سوپاپ لیفان

صدای ناشی از یاتاقان زدن موتور خودرو

این نوع صدا به طور معمول به صورتی بلند و خیلی واضح‌تر شنیده می‌شود و با توجه کردن به اندازه نقص یاتاقان می‌تواند تغییرات چندانی داشته باشد. یاتاقان زدن موتور خودرو همان‌گونه که در مقالات پیشین ذکر کردیم، می‌تواند بر حسب ایراد در روان کاری موتور خودرو باشد. به این دلیل که به طور متداول  کسری روغن در موتور خودرو بوده است. برای یافتن این امور، موتور ماشین باید از قسمت پایین‌تر باز شود.

همچنین بخوانید: دو صدایی که اگر از پراید شنیدید حتما باید به تعمیرگاه سر بزنید.

تنفس بد خودرو

در اتصال کردن فلز به فلز داخل موتور خودرو واشرهایی استفاده می‌کنند تا جلوی نشت را گرفته و به طور صحیح آب بندی انجام می‌شود. از این جهت اگر واشر گلویی اگزوز خراب شد یک صدای ناهنجار در این قسمت به گوش می‌رسد و از همین رو ممکن است یک صدای تاپ‌تاپ در هنگام بالاتر رفتن دور موتور خودرو  به گوش رانندگان برسد.  از همین جهت در خودروهای دارای انژکتور واشری با نام منوفیلد است که در صورت خراب شدن می‌تواند باعث وارد شدن نوسان به دور موتور خودرو شود. همانند خراب شدن استپر موتور خودرو و از همین جهت صدای نشتی هوا در این قسمت به گوش رانندگان خواهد رسید.

جسم خارجی در سیلندر ها

در هنگامی  که یک جسم کاملاً خارجی در سیلندرها وجود داشته باشد صدای کاملاً واضحی به گوش رانندگان می‌رسد.  این جسم‌های خارجی در هنگام عوض کردن شمع‌ها و باز شدن ورودی هوای داخل موتور، امکان دارد که به داخل سیلندرها راه پیدا کند و فقط از طریق باز شدن سر سیلندرها می‌شود آن جسم خارجی را از داخل سیلندر خارج کرد. یک نمونه دیگر از دلیل‌های صدای غیرمعمول می‌تواند خراب شدن زنجیر تایم موتور را نام برد. همان‌گونه که در مقالات گذشته نام بردیم در بعضی ازخودروها از تسمه تایم و در بعضی دیگر از موتورها از زنجیر تایم استفاده می‌کنند. اگر زنجیر تایم موتور خودرو شل شود صدایی به همانند صدای فیلترها شنیده می‌شود و به دست یک مکانیک زبردست به راحتی می‌شود تشخیص داد. برای از بین بردن این اصوات باید قطعه مورد نظر را تعمیر کرد یا آن را تعویض کنید.

همچنین بخوانید: صدای جیرجیر تسمه سمند چه علتی دارد؟

خرابی دسته موتورها

دسته موتور مخصوصاً به دلیل دارا بودن یک قطعه کوچک لاستیکی بخش‌هایی از موتور خودرو همانند گیربکس را در خود نگه می‌دارد. همچنین از لرزیدن و منتقل کردن آنها و ارتعاشات آن قسمت جلوگیریمی‌کند. اگر قسمت های لاستیکی از دسته موتور خودرو آسیب ببینند باعث ایجاد لرزش‌هایی می‌شود که از کنترل خارج می‌شود که موتور را به ارتعاش در می‌آورد و برای از بین بردن این صدا باید دسته‌های موتورها تعمیر شده یا این که آن‌ها را عوض کنید. همچنین قطعه دیگری در موتور خودرو وجود دارد که به آن گژنپین گفته می‌شود و در صورت لق شدن آن، صداهایی ممکن است گوش راندگان برسد که تنها راه حل این قضیه هم چیزی جز باز کردن موتور خودرو نیست که پس از آن باید قطعه گژبین عیب گیری شده تعویض گردد.

ضربه به موتور

هنگامی که پیش از بالا آوردن پیستون جرقه بزند، براثر وارد شدن نیرو، منفجر شدن پیستون باعث ضربه زدن بسیار افزوده می‌شود و این تقسیم کردن زمان از بین رفته باعث ایجاد صدای بلندی میشود. این نقص در داخل موتور را هرچه سریع‌تر باید  عیب یابی کنید؛ زیرا امکان  دارد که باعث صدمه‌های زیادی ازجمله ایجاد صدا و صدمه به موتور خودروی شما شود. جالب است بدانید این نقص شاید بتواند برای شما راننده‌ی گرام مشکل ساز شود. اگرچه جرقه زدن پیش از بالا آمدن پیستون زده شد، پیستون با نیروی بسیار زیاد انفجار رو به رو می‌شود، و این کار می‌تواند باعث ایجاد صدای بلندی در داخل موتور شود. گاهی اوقات در هنگام آتش گرفتن واشر سر سیلندر در وسط دو سیلندر، سبب می‌شود تا کمپرس یک سیلندر به قسمت کناری اثر کند و در هنگام کم شدن قدرت موتور خودرو، نقص‌های دیگری را به وجود می‌آورد. این نوع صداها توسط مکانیک‌های زبر دست و با عوض کردن واشر سر سیلندر انجام می‌گیرد.

شنیدن صدای نا به هنجار در موتور لیفان اصلا عادی نیست. یعنی درباره هیچ ماشینی عادی نیست. این صدا ها دلایل مختلفی دارند. دلایلی که در بیشتر موارد نشان دهنده مشکلات بیشتری میباشد. مشکلاتی که اگر به آنها رسیدگی نکنید، ممکن است باعث خرج بسیار و سختی های زیادی برای شما و خانواده شما ایجاد کند. درست است که خرج تعویض موتور بسیار است اما اگر به آن رسیدگی نکنید چه بسا باید کل ماشین عوض کنید.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید!

 1. سلام خدمت شما استاد گرامی من یه لیفان ایکس پنجاه اتومات دارم که موقعی ماشین سرده روشن میکنم به مدت سه تا پنج دقیق شاید هم کمتر تایم نگرفتم ولی صدای ناهنجاری میده بعد همه چیز به حالت عادی برمیگرده و مشکلی نیست دلیلش چی میتونه باشه ممنون

  1. سلام خدمت شما دوست گرامی ، دلایل زیادی میتواند باعث بروز این مساله شود و باید بررسی شود اما دو احتمال اینست که به دلیل هرزگرد تایم یا هرزگرد تسمه دینام این اتفاق بیفتد. روغن سرد شده و تا گرم شود این صدا را تولید میکند. برای بررسی دقیقتر به تعمیرکار خودرو مراجعه کنید. سپاس از حضورتان

 2. سلام وعرض ادب
  من لیفان ایکس ۶۰ دارم
  یه مدتیه یه صدایی شبیه به خشک کار کردن سوپاپ ها میاد ، بردم مکانیکی گفت احتمالا از منیفولد هوا باشه ( چون با فشار که از بالا به منیفولد فشار وارد میکرد صدا کم میشد
  میتونید بگین ایراد از چی هست ؟
  مدل ۹۲
  ۶۷ تا هم کار کرده ماشینه

  1. با عرض سلام و احترام ، این موضوع میتواند به دلایلی نظیر کیفیت پایین روغن موتور باشد یا اینکه زمان زیادی از تعویض آن میگذرد. همچنین میتواند بدلیل صدای تسمه تایم یا هرزگرد باشد.
   چون تسمه دینام وقتی زیاد کار میکند خشک میشود و صدای موتور تغییر میکند.
   موفق و پیروز باشید.

 3. با سلام
  من لیفان 620 1800 دارم
  موقع استارت زدن یک صدایی ماشین داره حدودا 5 ثانیه و بعد از اون ماشین کاملا به حالت طبیعی برمیگرده و پیش مکانیک بردم میگه که باید دنده vvt ماشین عوض بشه ایا به نظر شما مشکل از همون ممنون از راهنمایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.