کاهش مصرف سوخت

ده راه كم كردن مصرف سوخت پرايد

با توجه داشتن به افزایش پیدا کردن لحظه‌به‌لحظه قیمت بنزین، صرفه‌جویی کردن در مصرف کردن آن امر بسیار خوب و پسندیده‌ای است.  همین‌طور کم شدن مصرف سوخت پراید به کم شدن آلودگی هوا کمک بسیار زیادی می‌کند. اگر خودروی شما مشکلی ازلحاظ موتور نداشته باشد، با راه حل‌های زیر می‌توانید به طرز چشمگیری مصرف سوخت پراید خود را کم‌تر از حد ممکن کنید. در این مقاله از یدک مدرن به شما می‌آموزیم چطور مصرف بنزین ماشین خود را کاهش دهید.

مصرف بالای سوخت ماشین10 روش برای کم کردن مصرف سوخت خودرو

 1. هرچه قدر که امکان دارد سعی کنید لوازم لوکس کمتری در خودروی خود بگذارید. هرچه خودروی شما سبک‌تر باشد بنزین کمتری مصرف می‌کند.
 2. سرعت بیشتر خودرو مساوی است با مصرف کردن بیشتر سوخت پراید شما.
 3. طوری زمان‌بندی کنید که مجبور نشوید با سرعت زیاد رانندگی کنید. و بنزین بیشتری مصرف کنید.
 4. هنگامی‌که خودرو را روشن می‌کنید دقت داشته باشید نیازی نیست که بیشتر از سی ثانیه ماشین را روشن نگه‌دارید تا موتور گرم شود. البته  خودروهای جدید به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند  که حتی می‌توانید در هوای سرد بدون فاصله زمانی رانندگی کنید.
 5. اگر باید خودرو بیشتر از ۴۰ ثانیه توقف کند، اجازه ندهید که خودرو به‌کار خود ادامه دهد.
 6. دقت داشته باشید که باد چرخ‌های خودرو همیشه تنظیم باشد؛ به‌خصوص هنگامی که هوا سرد است.
 7. تا جایی که امکان دارد سیستم تهویه هوا را روشن نکنید و به‌جای آن سعی کنید که شیشه‌های خودرو را پایین بکشید. تنها در حالتی که سرعتی بیشتر از سرعت استاندارد دارید، می‌توانید سیستم تهویه را فعال کنید. در این حالت افزایش یافتن مقاومت موتور در برابر باد سبب افزایش سوخت پراید می‌شود.کاهش مصرف سوخت پراید
 8. از ترمز کردن‌های ناگهانی تا حد امکان پرهیز کنید. در هرجایی که امکان دارد، برای مثال در بعضی از چراغ‌قرمزها از کمی قبل‌تر پای خود را از روی پدال گاز بردارید و دنده ماشین را روی خلاص بگذارید تا سرعت خودروی شما کم شود و آهسته‌آهسته بایستد.
 9. حواس خود را جمع کنید که به‌طور حتمی قبل از حرکت ترمزدستی به‌طور کامل خوابیده باشد. و الا به‌طور ندانسته سبب افزایش پیدا کردن مقاومت خودروی شما در برابر هوا و درنتیجه باعث افزایش پیدا کردن سوخت پراید یا دیگر خودروهای خود شده‌اید.
 10. قبل از حرکت کردن و در مسیرهای درون شهر سعی کنید به رادیو گوش کنید و یا از راه‌های دیگر مسیر خود را بررسی کنید، تا به راه‌هایی که بن‌بست یا ترافیک است برخورد  نکنید.
کاهش مصرف سوخت

رانندگی در شهر و جاده

کاهش مصرف سوخت پراید
کاهش مصرف سوخت پراید
 1. در رانندگی کردن با دور موتور بالای خودرو تا حدی بپرهیزید. این امر تا 40% مصرف سوخت پراید را می‌افزاید.
 2. با سوخت گاز کم برانید. سعی داشته باشید پدال گاز را در اندازه یک‌سوم و یا حتی در یک‌چهارم ارتفاع آن حفظ کنید.
 3. بهتر است هرچه زودتر به سمت دنده سبک بروید. این کار را سعی کنید در سربالایی‌ها و درزمانی انجام دهید که دور موتور شما به کمی بیشتر از نصف(limit line) برسد؛ در سرپایینی‌ها سعی کنید به دور موتور خودروی خود توجه نداشته باشید و فقط دنده خود را افزایش بدهید.
 4. هرچقدر سرعت خودروی خود را افزایش بدهید و سعی کنید دردنده‌ی سبک‌تری به حرکت خود ادامه بدهید مصرف سوخت پراید شماکم‌تر می‌شود. با هر دنده و هر سرعتی که رانندگی می‌کنید،  سعی داشته باشید دو پارامتر « دور پایین موتور» و «حرکت کم با سوخت گاز» را هرگز فراموش نکنید.
 5. راه دیگری که می‌تواند مصرف سوخت پراید شما را افزایش دهد، لایی کشیدن است. در این حالت موتور مجبور است به‌سرعت نحوه کاری خود را تغییر دهد.

همچنین بخوانید: چه زمانی ماشین خاموش میکند؟

صبح ها روشن شدن خودرو با زدن اولین استارت مهم است؟

بله؛ اگر که با زدن استارت خودرو روشن نشود؛ اطلاع پیدا کنید که خودروتان انژکتوری است یا کاربراتوری. اگر خودروی‌تان انژکتوری بود، بهتر این است که به تعمیرگاه‌هایی که دستگاه دیاگ دارند مراجعه کنید، اما اگر کاربراتوری بود مراجعه کردن به یک تعمیرگاه ماهر کافی است.

اگر فیلتر هوای موتور خودرو کثیف شده باشد و با سرعت هشتاد کیلومتر در ساعت حرکت کنید، با مصرف کردن هر لیتر بنزین به‌طور تقریبی نیم کیلومتر کمتر به سمت جلو حرکت می‌کنید. به‌طور مثال اگر خودروی شما با مصرف کردن هر لیتر بنزین معادل با پانزده کیلومتر به سمت جلو حرکت می‌کند، هنگامی‌که فیلتر هوا کثیف شده باشد به همین مقدار بنزین را مصرف می‌کند اما معادل با 5.14 کیلومتر به سمت جلو حرکت می‌کند.

راهکار کاهش مصرف سوخت خودرواگر سیستم جرقه زدن خودرو نیاز به تعمیر کردن دارد، با یک تنظیم کردن ساده اندازه کربن منواکسید و هیدروکربن‌های خارج‌شده از اگزوز به‌اندازه چهل تاپنجاه درصد کاهش پیدا می‌کند. با این عمل هم مصرف سوخت پژو کاهش پیدامی‌کند و هم عملکرد موتور خودرو شما بهبود پیدا می‌کند.

همچنین بخوانید: دو صدایی که اگر از پراید شنیدید باید به تعمیرگاه بروید!

انجام چه اقداماتی  از سوی راننده برای مصرف کردن بهینه سوخت اتومبیل ضروری است؟

اگر لاستیک‌های خودروی شما کم‌باد باشند، با مصرف کردن هر لیتر از بنزین تقریباً به‌اندازه 1.5کیلومتر راه را خواهید رفت. به‌اضافه اینکه لاستیک‌های کم‌باد خودرو سریع‌تر ساییده خواهند شد. پس سعی; کنید به‌اندازه کافی باد به خودروی خود برسانید.

آیا موتور شویی و تمیز نگه داشتن اجزای زیرکاپوت خودرو خوب است یا خیر؟

بیشتر افراد معتقد هستند چیزی که دیده نمی‌شود ضرری برای ما ندارد پس هیچ‌گاه به خودشان زحمت نمی‌دهند که موتور اتومبیل و محفظه زیر کاپوت خودروی خود را تمیز نگه دارند. البته صحیح است کسانی که قصد فروش اتومبیل خود رادارند، یا می‌خواهند آن را به نمایش بگذارند و یا آدم‌های وسواسی، سعی دارند همیشه موتور اتومبیل خود را تمیز نگه‌دارند. اما دلیل کاربردی‌تری برای تمیز نگه‌داشتن این ناحیه و حذف کردن گریس روغن، بنزین و گردوغبار از آن است.

راهکار کاهش مصرف سوخت پرایدهمان‌طور که در طول این مقاله گفته شد روش‌های زیادی برای کم‌مصرف کردن سوخت پراید وجود دارند ازجمله این‌ها می‌توان به قواعد رانندگی کردن درشهرها و جاده‌ها، تمیز نگه‌داشتن زیر کاپوت خودرو، انجام دادن روش‌هایی برای مصرف کردن بهینه سوخت پراید و ….. خرید لوازم لوکس از فروشگاه یدک مدرن می‌تواند به شما در داشتن خودرویی با مصرف سوخت پایین کمک کند. به‌هرحال در هر ماشینی راه‌هایی است که مصرف سوخت کاهش پیدا کند. برای مثال می‌توان به رفتن به معاینه فنی آن‌هم سروقت اشاره نمود.

علت بالا بودن مصرف سوخت پراید
علت بالا بودن مصرف سوخت پراید

علت مصرف زیاد بنزین پراید کاربراتوری

تعدادی از عواملی که می توانند علت مصرف زیاد بنزین پراید کاربراتوری باشند عبارتند از:

 • باز نشدن دریچه ساسات یا سریع باز نشدن این دریچه
 • پایین بودن بیش از حد سطح شناور کاربراتور
 • گیر کردن سوزن ژیلگور یا پیستون کمکی بنزین در وضعیت عملکرد
 • گشاد شدن یا فرسوده شدن ژیگورها
 • نشتی داشتن سوخت پاش ها
 • بالا بودن بیش از حد فشار ریل سوخت
 • و …
 1. بنظر من که از کسیکه پراید سوار میشه دیگه نباید پول بنزین بگیرن. اون دیگه هیچی برای از دست دادن نداره.

 2. بی نام خیلی خوب گفتی. برسد به گوش مسئولین.
  البته اونا که پراید سوار نمیشن تا سر از مقاله ده راه كم كردن مصرف سوخت پرايد دربیارن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.