گیربکس پراید

مشکلات گیربکس پراید

مشکلات گیربکس پراید برای بعضی از خودروها زودتر از بقیه خودروها اتفاق می افتد. اما اگر با ماشین خود به اندازه معین رانندگی کرده باشید در بعضی مواقع گیربکس نیاز به تعمیر دارد. هرچه زودتر خودرو خود را پیش یک متخصص خودرو ببرید، شانس بیشتری برای جلوگیری از هزینه بازسازی کامل برای شما در بردارد. پاسخ این است که، علائم را زمانی که رخ نمی‌دهد نادیده نگیرید.

مشکل گیربکس پراید از کجا واقع میشود؟

در خودرو وظیفه اصلی گیربکس فراهم کردن امکان رانندگی با دورهای مختلف و گشتاورهای مختلف است. دنده‌ها از کمتر به بیشتر (یعنی از دنده 1 به بالاتر) به نسبت سنگین تر هستند و ضریب دنده‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین قدرت و گشتاور پیشرانه را افزایش می‌دهند و به چرخ‌های محرک اعمال می‌کند. امادنده‌های بالاتر سبک تر و ضریب کمتری دارند. در نتیجه قدرت و گشتاور کمتری به چرخ انتقال داده در حالی که سرعت گردش آنها بیشتر است و می‌تواند در مصرف سوخت صرفه جویی کند.

برای حد فاصل هردو دنده عموماً یک ماهک، کشویی و غلاف جداگانه وجود دارد. برای مثال دنده 1و 2، دنده 3 و 4، دنده 5 و همچنین دنده عقب کشویی و هستند و غلاف مستقل خود رادارند. کشویی و غلاف این امکان را برای راننده فراهم می‌کنند که دنده‌ها با سرعت یک اندازه باهم درگیر شوند. ایجاد خرابی در هر یک از بخش‌ها، می‌تواند رانندگی را به یک کار آزاردهنده مبدل کند و باعث به وجود آمدن خسارت به گیربکس پراید شود. بدجارفتن دنده یعنی صرف کردن نیروی بیش‌ازحد برای حرکت دادندسته‌دنده به‌منظور درگیر کردن دنده موردنظر که معمولاً با صدا همراه می‌شود. بد جا رفتن دنده می‌تواند ناشی از خشک شدن میله بندی اهرم دسته‌دنده و یا زنگ زدگی آن بشود. تنظیم نبودنکلاچ نیز می‌تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود.

گیربکسعلت زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای دست دوم چیست؟

زوزه کشیدن در خودروهای دست دوم

اگر درحالی‌که موتور خودرو روشن و دنده خودرو روی خلاص باشد کلاچ را فشار دهید و صدای غیرعادی گیربکس به گوش برسد، مشکل در بلبرینگ کلاچ خودرو است و شما باید هرچهزودتر آن را تعویض بنمایید. اگر در شرایط مذکور صدای گیربکس پراید کمتر شد ممکن است مشکل  از سطوح چرخ دنده‌ها و بلبرینگ‌ها باشد. به صورت کلی صدای زوزه گیربکس در همچنین شرایطی به دلیل ساییده شدن سطوح چرخ‌دنده، بلبرینگ‌ها و …. خواهد بود.

زوزه کشیدن در خودرو های نو

  1. اغلب گیربکس‌ها به طور کلی صدا تولید می‌کنند، درواقع صدای زوزه آنها به موجب طراحی ضعیف آنها از ابتدا می‌باشد. در صورتی که مونتاژ گیربکس به صورت صحیح انجام نشده باشد، صدای زوزه به وجود می‌آید.
  2. کیفیت صحیح تولید، عامل دیگر تولید صدای گیربکس است که باعث عدم درگیری صحیح سطوح چرخ دنده‌ها با یکدیگر سبب تولید صدا در گیربکس پرایدتان می‌شود.

در همچنین مواقعی ابتدا کیفیت و مقدار واسگازین داخل گیربکس را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض و سر ریز کنید. در اغلب موارد پس از آب بندی گیر به کس هم قطع می‌شود. اگر صدای گیربکس پراید تغییری نکند استفاده کردن از احیاگرهای گیربکس کمک بسیاری به کاهش صدا می‌کند.

گیربکس پرایدسوت کشیدن و جیرینگ جیرینگ گیربکس پراید:

خشک شدن و خرابی هر کدام از بلبرینگ‌ها سبب می‌شود که گیربکس به طرز مدام سوت بکشد. لق شدن محورها و یا هزار خاری دنده‌ها نیز سبب شنیده شدن صدای سوت کشیدن و جیرینگ جیرینگ گیربکس پراید می‌شود.

صدای درگیری دنده:

این صدا که به طور اصطلاح به آن آب هویج گرفتن گیربکس گفته می‌شود، زمانی به گوش شما می‌رسد که سرعت دنده زمان درگیری به یک اندازه نباشد. تنظیم نبودن کلاچ، خراب شدن ماهک، غلاف کشویی و برنجی‌ها و یا عوض کردن بی موقعدنده‌ها و یا انتخاب کردن دنده نامناسب با شرایط و سرعت لحظه رانندگی کردن سبب بروز این دسته از مشکلات می‌شود. متذکرمی‌شود که زمان بررسی صداهای گیربکس، دقت داشته باشید که صدای تولید شده چه نوع صدایی است و در کدام یک از دنده‌هابیشتر می‌توان آن را تشخیص داد. به این صورت امکان پیدا کردن بخش عیب یافته ساده‌تر خواهد بود.

لوازم یدکی پرایدگیربکس اتوماتیک:

در این نوع از نوع از گیربکس، گیربکس به صورت اتوماتیک است به این منظور که به طرز خودکار دنده‌ها با توجه داشتن به سرعت خودروی شما تغییر می‌کند. این نوع گیربکس تغییردنده‌ها را خود تنظیم می‌کند و راننده را تغییر دادن دنده‌ها به صورت دستی رها می‌کند.

گیربکس دستی:

همین‌طور که می‌بینید این گیربکس پراید از نامش مشخص است، سیستمی است که توسط راننده که خود شما باشید به طور دستی انجام می‌شود. گشتاور کلاچ را تنظیم کرده در نتیجه به طوردستی با استفاده از پای راننده بر روی پدال اعمال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.