تسمه تایم سمند

صدای جیر جیر تسمه تایم سمند چه علتی دارد؟

در بسیاری از خودروها صدای جیرجیر آزار دهنده‌ای در کابین راننده به گوش می‌ رسد.  این صدا می‌ تواند دلایل مختلفی داشته باشد. طبیعی است که به هر دلیل یا علت که صدای تسمه سمند ایجاد شده باشد؛ یک راه حل مشخص و متفاوت نیاز است. یکی از مهم‌ترین دلایل صدا، خرابی در تسمه دینام سمند است. وظیفه این قطعه انتقال نیرو است. تبدیل نیرو از حالت الکتریکی به حالت حرکتی از مهم‌ترین کارهایی است که یک تسمه دینام سالم انجام می‌دهد.

تعمیر صدای جیرجیر اصلاً کار زمان بری نیست اما باید توسط متخصص انجام شود. دلایل مختلفی باعث می‌شوند این تسمه به خوبی کار نکند. مهم‌ترین این دلایل می تواند موارد زیر باشد:

  • تراز نبودن فولی ها
  • تنظیم نبودن سفتی تسمه سمند
  • خرابی تسمه
  • خرابی یاتاقان فولی
  • و…

البته زمانی که به یک تعمیرگاه خوب مراجعه کنید، خودشان می‌دانند چگونه و به چه میزان، چه کاری را انجام دهند.

خرابی تسمه دینام سمند یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که این خودرو تولید داخل با آن مواجه است. این مشکل چهار دلیل عمده دارد که مهم‌ترین آنها تراز نبودن فولی ها در سمند است. در ادامه این مقاله به معرفی انواع دلایل صدای جیرجیر تسمه سمند می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

خرید تسمه تایم سمندخرابی خود تسمه سمند

هر چیز یک عمر مفید مشخص دارد. عمر مفید تسمه دینام سمند هم چیزی در حدود 5 سال یا 80 هزار کیلومتر است. اگر چیزی بیشتر از این زمان از یک تسمه دینام استفاده کنید، ممکن است باعث شوید تسمه سمندتان خراب شده و دچار پوسیدگی شود و این موضوع کاملاً طبیعی می ‌باشد. بهترین راه برای جلوگیری از صدای جیرجیر تسمه سمند این است که در بازه‌های زمانی معین تسمه عوض شود. دقت داشته باشید که تعویض تسمه دینام سمند کار هر کسی نیست و نیازمند  تخصص می‌باشد. البته حتی اگر از یک متخصص برای این کار استفاده می‌کنید، بازهم باید دقت کنید که تسمه در سمت درستی روی دینام قرار گیرد. در هر قطعه و هر خریدی جنس قطعه بسیار مهم است. شمامی‌ توانید با خرید از سایت یدک مدرن از کیفیت قطعات اطمینان حاصل کنید.

خرابی در یاتاقان فولی تسمه سمند

یک اسپری بردارید و با استفاده از کمی آب تسمه دینام ماشین خود را خیس کنید. دقت داشته باشید که خیلی خیس نکنید. این کار ممکن است به جای تعمیر خرابی به بار بیاورد. بعد از کمی ببینید آیا صدای جیرجیر قطع شده یا نه. اگر قطع شده بود؛ بدانید تمام فولی های سمند شما سالم است و نیاز به تعویض آن ها نیست. در نقطه مقابل اگر صدا قطع نشد، بدانید یکی از فولی ها فرسوده یا شکسته شده و باید آن ها را تعویض کنید. در بیشتر مواقع این صدای جیرجیر به دلیل خرابی یاتاقان فولی تسمه سمند است اما بهتر است دیگر موارد را نیز چک کنید.

تنظیم نبودن میزان سفتی تسمه سمند

مانند قبل درب کاپوت را باز کنید و مقداری آب روی تسمه اسپری کنید. اگر صدای جیر جیر تسمه تایم سمند بیشتر شد؛ باید این برداشت را بکنید که تسمه دینامتان خیلی سفت بسته شده و یا برعکس بسیار ناپایدار و شل و ول بسته شده است. خود این دلیل نیز معلول های بسیاری را در پس خود دارد. در این حالت تسمه سفت کن زیر دینام خراب شده است. البته ممکن است تسمه سفت کن زیر دینام از بین رفته یا پوسیده نیز باشد که در هر صورت باید آن را تعویض کنید. در بسیاری از موارد می توانید با استفاده از کمی تمیزکاری سفت کن تسمه، مشکل خود را حل کنید. اما برای داشتن یک مکانیزم سالم و کامل، بهتر است اقدام به تعویض تسمه دینام بکنید. این تعویض اصلا کار سختی نیست اما نیازمند به دقت بسیاری می باشد از این جهت بهتر است یک متخصص اقدام به این کار بکند. تنظیم میزان سفتی تسمه دینام دور مدار چیزی نیست که هر کسی بتواند آن را به درستی تنظیم کند.

تسمه تایم سمندتراز نبودن فولی ها

یکی دیگر از عمده‌ترین دلایل صدای جیر جیر تسمه تایم سمند ، تراز نبودن فولی ها است. در این حالت بهتر است فولی ها را از روی سیستم بردارید. دقت داشته باشید فولی ها باید توسط متخصص جدا شوند. بعد از تمیزکاری و روغن ‌کاری مناسب دوباره بر روی مدار قرار دهید. باز هم به شیارهای فولی ها دقت کنید. اگر این شیارها دچار تغییر شده باشند باید حتماً تعویض گردند. این شیارها ممکن است تراز تسمه و جهت یاتاقان را تغییر دهد. و باعث شوند باز هم خودرو شما دچار مشکل شود. بنابراین حتماً اقدام به تعویض آن کنید.

رفع صدای تسمه دینام با صابون

دلایل صدای جیرجیر تسمه تایم سمند
دلایل صدای جیرجیر تسمه تایم سمند

افراد زیادی هستند که با شنیدن صدای جیر جیر تسمه دینام شروع به روغن کاری آن می کنند. اما بدانید که این کار اشتباه است. زمانی که شما تسمه را با روغن چرب می کنید این چرب شدن، بیشتر باعث خرابی عملکرد تسمه خواهد شد. زمانی که کارکرد تسمه دینام با مشکل روبرو شود، احتمال مختل شدن کارکرد موتور نیز وجود دارد.

برخی افراد نیز با شنیدن صدای جیرجیر تسمه دینام، روی آن صابون می کشند. رفع صدای تسمه دینام با صابون یک تصور اشتباه است. این کار نیز مانند روغن کاری اشتباه است و مشکل تسمه شما را رفع نخواهد کرد. جالب است بدانید که چرب بودن تسمه چون باعث می شود تسمه لیز بخورد سبب ایجاد صدای بیشتری می شود.

چگونه شل یا سفت بودن تسمه تایم را تشخیص دهیم؟

رفع جیرجیر تسمه سمند
رفع جیرجیر تسمه سمند

همان طور که توضیح دادیم گاهی ممکن است علت صدای جیرجیر تسمه به خاطر سفت یا شل بودن آن باشد. در صورتی که میزان کشش تسمه تایم مناسب نباشد مشکلات زیادی پیش خواهد آمد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

به هم خوردن زمان بندی سوپاپ ها

ریپ زدن خودرو

پایین آمدن توان موتور

استارت نخوردن موتور

و …

برای بررسی کردن شل شدن تسمه تایم باید ابتدا قاب تسمه تایم را بردارید. حالا می توانید میزان شل یا سفت بودن تسمه را مشاهده کنید. علاوه بر این با برداشتن قاب تسمه تایم می توانید ببینید که تمام قطعات سالم هستند یا نه. در صورت شکسته بودن هر قطعه ای آن را تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.