علائم خرابی ترموستات پراید

ترموستات پراید | علائم خرابی ترموستات پراید

دمای موتور اگر کم یا زیاد شود می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به خودرو شما به بزند. این آسیب‌ها ابتدا به موتور و سپس به بخش‌های دیگر خودرو وارد می‌شود. در اکثر دستگاه‌های الکترونیکی مشکل گرمای بیش‌ از اندازه یا کمتر از حداقل موتور دیده می‌شود؛ برای مثال در کامپیوترها اگر دمای سی پی یو زیاد شود، سیستم به طور کلی می‌سوزد. در این دستگاه از یک فن مخصوص استفاده می‌شود. اگر هم دما کم باشد، بازهم مشکلات دیگری ایجاد می‌شود. در موتور پراید نیز از یک وسیله به نام ترموستات استفاده می‌شود تا دمای موتور تنظیم شود.

ترموستات پرایدترموستات در ماشین کار بسیار مهمی انجام می‌دهد. کار ترموستات این است که موتور را در دمای مناسب کار قرار دهد. اگر ترموستات پراید شما به خوبی کار نکند می‌تواند مشکلات بسیاری از جمله تاب برداشتن سر سیلندر ها را به دنبال داشته باشد. ترموستات پراید قطعه کوچکی در ماشین است. هرچقدر این قطعه کوچک باشد اما نمی‌توان از کاربری بسیار زیاد آن چشم‌ پوشی کرد. اگر این قطعه خراب شود باید بگوییم بهتر است به فکر یک هزینه درست‌ و حسابی باشید چون احتمال ایجاد مشکلات دیگر را هم فراهم کرده است.

دمای موتور خودرو چطور بیش از اندازه افزایش پیدا میکند؟

افزایش دمای موتور ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. یکی از این موارد، استفاده طولانی‌ مدت از گاز زیاد ماشین است. به این معنی که راننده در حین رانندگی زیاد از پدال گاز استفاده می‌کند.

یکی دیگر از کارهایی که باعث می‌شود دمای خودرو پراید افزایش پیدا کند؛ استفاده نکردن از مایع خنک‌کننده است. بسیاری از افراد فکر می‌کنند در هوای سرد دیگر نیازی به این مایع ندارند اما باید بدانید این مایع مانع نسبتاًخوبی برای خنک کردن ماشین است که حتی در فصول سرد سال نیز کارآمد است. در فصول سرد این مایع می‌تواند از زنگ زدن قطعات نیز جلوگیری کند

این قطعه به طور مستقیم با سیستم خنک کننده ماشین پراید در ارتباط است. بنابراین هر مشکی که در این قطعه در هر ماشینی که باشد؛ پیش بیاید، راننده به سرعت متوجه آن میشود.

  • علائم خرابی ترموستات پرایدزمانی که ترموستات پراید شما خراب باشد، آمپر آب ماشین نامنظم شده و به‌ سرعت جابه‌جا می‌شود. روغن‌موتور یکی از مایعاتی است که کاربرد بسیاری در ماشین دارد. زمانی که ترموستات پراید خراب باشد روغن‌موتور شما به سرعت تمام می‌شود.
  • یکی دیگر از کارهایی که ترموستات خراب با ماشین شما می‌کند تا به شما نشان دهد که مشکلی وجود دارد؛ کاهش غلظت روغن‌ موتور است.
  • زیاد بنزین می‌زنید؛ ممکن است ترموستات پرایدتان مشکل داشته باشد!
  • از زیر ماشینتان مایع خنک‌کننده چکه می‌کند، آب چطور؟ ممکن است این مصرف بالا و چکه کردن از ترموستات پرایدتان باشد. اگر در چکاب ماشین به سایش سیلندرها برخوردید، می‌تواند مشکل از ترموستات ماشینتان باشد.

انتخاب ترموستات باید چطور صورت گیرد؟

انتخاب ترموستات در هر شرایط آب و هوایی متفاوت است. همان‌ طور که گفتیم بسیاری از افراد فکر می‌کنند با حذف این عضو ماشین بهتر کار می‌کند اما این باور به طور کلی غلط است. حذف ترموستات پراید باعث می‌شود موتور داغ کرده و سیستم خنک‌کننده به خوبی کار نکند.

یکی از مهم‌ترین المان‌هایی که در خرید ترموستات پراید مهم است، این است که دمای مندرج یا حداکثر دمایی که ترموستات می‌تواند تحمل کند با حداکثر دمایی که ترموستات اصلی کارخانه می‌تواند تحمل کند، با هم همخوانی داشته باشند. به این معنی که دمای ترموستاتی که می‌خرید نباید کمتر از دمای ترموستات اصلی باشد.

علائم خرابی ترموستات ماشیناگر دمای ترموستاتی که خریدید کمتر باشد، موتور زودتر به دمای 75 درجه می‌رسد. اما زمانی که می‌خواهد از دمای 75 به 83 برسد، زمان بیشتری می‌برد. این در حالی است که دمای 83 درجه برای موتور حداقل دمای استاندارد است. زمانی که از ترموستات فابریک یا ترموستات با دمای درست استفاده می‌کنید، موتور در زمان مناسب به این دما می‌رسد. همان‌طور که آگاه هستید، دمای موتور باید کنترل شده باشد؛ نه کم و نه زیاد.

اگر از ترموستات با دمای کم استفاده کنید دمای موتور در برخی موارد افزایش چشمگیری پیدامی‌کند. این نیز برای موتور خطرناک است. اگر این کار را بکنید، موتور فرسایش پیدا می‌کند،در عین حال شاهد افزایش مصرف سوخت خواهید بود.

 

از ترموستات در کدام ماشین ها استفاده نکنیم؟

ماشین‌های سواری باید دارای ترموستات باشند زیرا ماشین همیشه تحت فشار نیست. در ماشین‌های مسابقه‌ای ماشین یا خاموش است یا در حال کار با شدت بالا است. در این ماشین‌ها نصب ترموستات بی معنی است. اینخودروها همیشه در حال کار زیاد هستند و در این حالت ترموستات باید کاملاًباز باشد. ترموستاتی که همیشه باز باشد پس چه کمکی می‌کند؟ بنابراین بودن یا نبودن ترموستات در این خودروها تفاوتی نمی‌کند.

ترموستات پرایدحذف ترموستات چه خطراتی به دنبال دارد؟

این عضو نیز نباید حذف شود. اولین دلیل این است که زمانی که ترموستات را حذف کنید و پشت یک سر بالایی به یک سر پایینی برسید، موتور از دمای زیاد به‌ سرعت به دمای کم می‌رسد. با نبودن ترموستات راه آب باز است. به همین علت آب به‌سرعت باعث خنک شدن ناگهانی موتور می‌شود. تغییر دمای ناگهانی ممکن است مشکلاتی در پی داشته باشد. یکی از این مشکلات، تاب برداشتن سر سیلندر است.

در حالتی که دمای موتور کمتر از پایین‌تر از آنچه که باید باشد، بلبرینگ و سایر اجزا ازنظر سایز منبسط نشده‌اند. این عدم انبساط باعث می‌شود این قطعات به‌سرعت خراب شوند. در حالتی که این انبساط انجام نشود، گپ یا شکاف میان قطعات به میزان بیشتری است.

ایا به دنبال خرید اینترنتی و اسان لوازم یدکی ماشین هستید؟

یدک مدرن با قیمت ارزان و اسان به فروش انواع لوازم یدکی ماشین میپردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.