از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد

از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

روغن سوزی یکی از مشکلاتی است که افراد بسیاری را به تعمیرگاه ها میرساند. شما میتوانید با کمک گرفتن از چیز های کاملا ساده، به ماشین خود کمک کنید. کافی است به صدای او کمی گوش کنید. صدای ماشین ها معمولا همه چیز را لو میدهد. منظور از گوش کردن به صدای ماشین این است که مرتب به او سر بزنید و ببینید مشکلی دارد یا خیر نه اینکه تا دچار مشکل شد او را به بیمارستان ماشین ها (تعمیرگاه) ببرید!!!

روغن سوزی چگونه اتفاق می افتد؟

اگر روغن وارد اتاق احتراق یا همان محفظه بالای پیستون است بشود و همراه با مخلوط سوخت و هوا در حین جرقه زدن شمع موتور بسوزد، روغن سوزی حادث میشود.

دلیل این اتفاق ممکن است شکستن یک یا چند رینگ از پیستون، خراب شدن یاتاقان‌، اصطکاک شدید گیت سوپاپ، خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر یا پیستون، خراب شدن شاتون‌، خرابی کاسه نمد، خرابی لاستیک گیت و یا خرابی واشر سرسیلندر باشد. اگر هر کدام از این مواردی که گفتیم سالم و بدون نقص باشد امکان ندارد روغن سوزی اتفاق بیفتد.

علائم روغن سوزی ماشینروغن موتور بر همه چیز اثر دارد!؟

روغن موتور عامل مهمی است زیرا به خنک کردن موتور و دیگر اجزای ماشین میپردازد. روغن موتور همچنین به  کاهش اصطکاک میان قطعات خودرو میپردازد. اگر روغن موتور وجود نداشت، نمیتواستید حتی ماشین را برای بار دوم روشن کنید زیرا قطعات آن قدر به هم ساییده شده بودند که دیگر کارکردی نداشتند!!!

روغن موتور و به طور کلی تر تمام روغن های مورد استفاده در ماشین جنبه مصرفی دارند. یعنی از آنجا که این روغن ها نباید بسوزند یا از بین بروند؛ نیاز است در دوره های زمانی مشخص اقدام به تعویض روغن ها بکنید. از دیگر روغن های مصرفی ماشین میتوان به روغن ترمز و یا روغن هیدرولیک فرمان نیز اشاره کرد. بنابراین هر زمان که متوجه تغییر یا کاهش در میزان روغن ها بودید، مطمئن باشید کار ماشین دچار مشکل شده است.

 

از کجا بفهمیم ماشین روغن سوزی داردروغن سوزی برای همه بد است!!!

زمانی که روغن ماشین شما به درستی نسوزد به همه چیز آسیب میزند. اولین آسیبی که این روغن میزند به هوا است. آلودگی هوای ایجاد شده توسط روغن موتور عاملی بسیار جدی و آسیب رسان برای بیماران قلبی ریوی است. همچنین ممکن است بانوان باردار با تنفس این روغن، کودکان عجیب الخلقه به دنیا بیاورند.

کاهش عملکرد موتور از دیگر آسیب های روغن سوزی است. زمانی که روغن موتور شما به خوبی کار نکند، موتور نمیتواند به خوبی عمل کند زیرا بسیار داغ و سوزان میشود. روغن سوزی اگر زمان زیادی به طول انجامد و به آن رسیدگی نشود، ممکن است باعث سوختن باتری و دیگر قطعات ماشین شود.

خرید ارزان لوازم یدکی خودرو

حالا مشکل از کجاست؟

کم شدن سطح روغن میتواند یکی از علائم روغن سوزی باشد اما ممکن است عامل مشکل دیگری نیز باشد!!! کاهش سطح روغن معمولا ناشی از یکی از دلایل زیر است: شکستن یک یا چند رینگ پیستون، خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر یا پیستون، خرابی واشر سرسیلندر، لاستیک گیت، کاسه نمد، یاتاقان‌ها، شاتون‌ها، اصطکاک شدید گیت سوپاپ و عواملی نظیر آن ها که بر کارکرد موتور و اجزای ماشین تاثیر مخربی دارد.

روغن ماشیناستفاده از روغن نامرغوب که کیفیت خوبی ندارد میتواند یکی از عواملی باشد که ماشین شروع به روغن سوزی میکند. روغن ها دارای درجه بندی هستند و در صورتی که این درجه بندی رعایت نشود میتواند باعث شود ماشین به خوبی کار نکند. برای مثال روغن پراید در تابستان دارای درجه 50 میباشد که نشان میدهد 50 درجه چسبندگی برای این ماشین در این فصل مناسب است، اما برای همین ماشین در فصل زمستان باید از درجه 20 استفاده کنید. مسافتی که روغن توانایی طی کردن دارد را نیز، روی باکس های روغن مینویسند.

لازم است بدانید روی پیستون ها و در پایین تر از رینگ های کمپرسی، رینگ های روغنی قرار دارند که وظیفه آنها جلوگیری از ورود روغن به درون محفظه احتراق یا همان محفظه بالای پیستون است. خرابی این رینگ های روغنی میتواند باعث ورود روغن به درون موتور شود.

در برخی موارد ممکن است ماشین شما مشکل روغن سوزی نداشته باشد، اما این تنها یک روی سکه است!!! همه ماشین ها ممکن است در برخی شرایط خاص دچار روغن سوزی شوند. ماشین های فرسوده یا تولید داخل این امکان را دارند. منظور از شرایط خاص شرایطی است که قبلا برای ماشین پیش نیامده یا بسیار کم بوده است. برای مثال زمانی که تمام ظرفیت ماشین را پر کرده باشید، باید منتظر روغن سوزی باشید. در این حالت دودی به رنگی غیر از خاکستری تیره از اگزوز خارج میشود. در این حالت بهتر است ابتدا به سراغ رینگ های پیستون بروید، به احتمال زیاد آنها کارشان را درست انجام نداده اند!!!

 از مهم ترین علامت هایی که میتوان از آنها فهمید ماشین روغن سوزی دارد:

 • خروج دود آبی رنگ به‌معنای آن است که روغن در موتور در حال از دست رفتن است. که ممکن است ناشی از خراش برداشتن یا شکسته شدن رینگ‌های پیستون، زخمی شدن یا آسیب دیدن سیلندرها و بالاخره خراش برداشتن هادی سوپاپ‌ها و یا کاسه نمدهای مربوط به هادی‌ های سوپاپ‌ها باشد. این مورد نشان میدهد باید هرچه زودتر روغن موتور عوض شود.
 • در صورت مشاهده خروج دود سفید باید گفت وضعیت بسیار جدی‌ تر از آنچه که فکر میکنید است، چون نشان‌دهنده آن است که مایع یا ماده خنک‌ کننده (ممکن است روغن موتور یا دیگر روغن های ماشین باشد) و یا روغن هیدرولیک در حال سوختن است.

تصاویر روغن سوزی در خودرواما به طور معمول خروج دود سفید یا تیره از اگزوز از نشانه ها و علائم روغن سوزی به حساب نمی آید. اگر دود مربوط به سوختن ماده روغن باشد دلیل آن به احتمال زیاد وجود نشتی در واشر سرسیلندر و یا وجود ترک در سرسیلندر است و اگر دود مربوط به سوختن روغن هیدرولیک باشد که مربوط به گیربکس می باشد و دلیل آن این است که موتور از طریق یک لوله خرطومی وکیوم مشغول مکیدن روغن هیدرولیکی است که در گیربکس وجود دارد.

 • و اما دود سیاه وجود چنین دودی و خروج آن از اگزوز در اتومبیل‌های دیزلی قدیمی چه تولید داخل و چه اتوموبیل های تولید کشور های دیگر پدیده‌ای عادی است که معمولا در ابتدای استارت زدن موتور از لوله اگزوز خارج می‌شود ولی تحت هیچ موقعیتی دود سیاه نباید از اگزوز اتومبیل‌هایی که با موتور بنزین‌ سوز کار میکنند خارج شود.

چنانچه چنین دودی خارج شود، به معنای آن است که مخلوط هوا و سوخت، بیش از اندازه غلیظ بوده است. دلیل آن به احتمال زیاد ناشی از آن است که اگر اتومبیل قدیمی مجهز به کاربراتور باشد موتور در حالت ساسات اتوماتیک گیر گرده است و یا دلایل دیگر می‌تواند ناشی از وجود نشتی در انژکتور سوخت رسان، فشار بیش از حد سیستم سوخت‌رسانی، نقص عملکرد سنسور اکسیژن و بالاخره گرفتگی فیلتر یا صافی هواکش باشد.

روغن سوزی مشکل بزرگی است که باید برای آن چاره اندیشی کرد. از مهم ترین عوامل روغن سوزی خروج دود های رنگی است که هر یک درمان مخصوص به خود را دارد. آنچه مسلم است این است که در دوره های زمانی مشخص شده نیاز است روغن موتور تعویض گردد. لازم به ذکر است با تعویض روغن باید فیلتر روغن را نیز تعویض کنید.

 1. سلام خسته نباشید ماشین پراید مدل ۹۱ موتورhp دارم تو حرکت بوی دود میاد داخل ماشین .مشکلش چیه

  1. چنددلیل میتواند داشته باشد:
   یک :زیر ماشین شما اگزوز رد شده اگه سوراخ باشه، میشه از کف ماشین وارد اطاق شده و بوی بد دهد
   دوم: اگه چراغ های خطر عقب ماشین شکسته باشد میشود بوی اگزوز وارد صندوق شود و وارد اطاق میشود.
   سوم : اگه ماشین شما روغن سوزی داشته باشد میتواند باعث بوی بد شود
   چهارم : اگر موتور ماشین شما روغن ریزی داشته باشد میتواند بوی بد دهد
   پنجم : اگر مسیر هواکش که زمستان برای بخاری و تابستان برای کولر استفاده میکنید و خرطومهای آن خاکی و کثیف باشد، باعث میشود بوی بد کولر را به داخل اطاق بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.