دلایل خاموش شدن ماشین

چه زمانی ماشین خاموش میکند؟

خاموش شدن خودرو ها دلیل بسیار مهمی برای نگرانی است!!! فکر کنید در یک بزرگراه شلوغ در حال رانندگی هستید؛ شما در لاین سرعت اتوبان قرار دارید و اگر سرعت خود را کم کنید، احتمال تصادف بسیار زیاد است. در این حالت به یک باره ماشین از حرکت ایستاده به اصطلاح خاموش میکند.

دلایل بسیاری برای روشن نشدن ماشین وجود دارد. یک ماشین زمانی کار میکند که تمام چرخ دنده ها و ادوات کمکی آن به خوبی و در سلامت کامل کار کنند. بنابراین بهتر است هر فصل به سراغ معاینه فنی بروید. این کار به خرج های بیشتری که ممکن است در آینده گریبانتان را بگیرد، کمک شایانی کند.

برای یافتن راه حل ماشین خاموش شده ابتدا باید دلایل خاموش شدن خودرو را بفهمیم.

دلایل خاموش شدن ماشیندلایل خاموش شدن خودرو

 1. اگر در یک محل لیز رانندگی میکنید یا از یک دست انداز عبور میکنید و ماشین خاموش میشود، ممکن است اشکال در سیستم بنزین رسانی باشد. در این حالت ممکن است سوئیچ اینرسی ماشین مشکل داشته باشد. این حالت در میان ماشین های تولید داخلی بسیار رایج است.
 2. کانکتور برق اصلی زیر داشبورد قرار دارد. این کانکتور در شرایط خاص دچار مشکل میشود و اگر این کانکتور مشکلی داشته باشد، ماشین روشن نمیشود یا اگر روشن باشد، خاموش میشود. این سوئیچ با گرم شدن شل میشود. این کانکتور زمانی که دزدگیر نصب میشود بروز میکند. چون در بیشتر موارد کانکتور دزدگیر استاندارد نیست بنابراین کانکتور برق اصلی را گرم میکند.
 3. سوكتهای ECU – خودرو 206SD بسیار حساس هستند. در صورت خرابی یا کم کاری این سوکت ها ماشین خاموش میشود. این سوکت ها را میتوان از راه های متفاوتی تامین کرد.
 4. سوکت 405 سوکتی برقی است که زیر پای راننده واقع شده است. این سوکت نیز وظیفه برق رسانی دارد و در ماشین های ایرانی در بسیاری از موارد غیر استاندارد ساخته میشود.
 5. تعویض سنسور اکسیژن بد با جنس بهتر (مشکل متداول در تیبا)
 6. کثیفی یا اشکال در یکی از استپر های موتور که معمولاً با کاهش سرعت یا افزایش ناگهانی شتاب اتفاق می افتد.
 7. مشکل از اتصال باتری به اجزای دیگر خود.
 8. مشکل از ECU مشاهده شده با فرمت و برنامه ریزی مجدد هم حل نمی شود و نیاز به تعمیر یا تعویض ECU  است. این اتفاق عمدتاً 206 های جدید اتفاق می افتد.
 9. فیوز 80 آمپر اصلی داخل جعبه فیوز داخل کاپوت ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. این مشکل بیشتر در تیبا ها پیش می آید.
 10. پاره شدن تسمه دینام یا مشکل در هرزگرد دینام. این مشکل بیشتر در 206 ها اتفاق می افتد.
 11. گشاد بودن جای 2 فیوز مربوط به سوخت این جا فیوز ها را باید با پیچ گوشتی جای فیوزها تنگ شود. سمند های ایرانی این مشکل را دارند.
 12. هوا کشیدن واشر مپ سنسور تندر 90 دارای زمینه این مشکل است.
 13. سوختن یا گیرکردن پمپ ارسال کننده بنزین.

حالا که با مهم ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی خودرو آشنا شدید، باید بدانید تعمیر کردن این ایرادات نیازبه تخصص بسیار بالا ندارد!!! شما میتوانید با کمک کمی علم ماشین که امروز به شما آن را آموزش میدهیم، در کنار کمی دقت ماشین خود را در مواقع ضرورت تعمیر کنید.

چه وقت زمان هل دادن خودرو است؟چگونه ماشین خاموش شده را روشن کنیم؟

برای روشن شدن ماشین نیاز است چند کار را به دقت انجام دهید. شما باید مانند یک دکتر به معاینه ماشین بپردازید.

 • اتوموبیل برق دارد اما استارت نمیخورد: در این حالت برای امتحان باید پشت رول بشینید. پس از آن باید سوئیچ را بچرخانید و ببینید آیا برق پشت آمپر و چراغ ها می آید، اما استارت که میزنید، ماشین روشن نمیشود. در این حالت باید انتظار داشته باشید که مشکل از سر باتری ها باشد. باید به سراغ آنها بروید و ببینید سر باتری هایتان سولفاته کرده یا شل شده باشد. کار بعدی که باید انجام دهید این است که سر باتری ها را سفت کنید.

احتمال دیگر این است که باتری های شما خراب شده باشند. در این حالت بهتر است باتری به باتری کرده و ماشین را روشن کنید. برای استفاده دباره از ماشین نیز باید باتری دیگری به شکل اینترنتی خریداری کنید و از آن استفاده نمایید. اگر خودروی پژو ۲۰۶ دارید و می‌بینید برق پشت آمپر و فرمان شما می‌آید اما ماشین استارت نمیخورد. دراین حالت باید رایانه خودرو رو روشن کنید، ممکن است رایانه ماشین ریست شده باشد. برای استارت دباره رایانه ماشین باید سر باتری مثبت را ازجایش خارج کنید. سپس چند دقیقه صبر کنید. بعد از آن باید سر باتری را محکم سر جایش فشار دهید.

 • اتومبیل اصلا برق ندارد: برای فهمیدن این مشکل نیز باید به پشت ماشین بروید. پس از استارت زدن باید مشاهده ورود برق به پشت آمپر و سیستم ماشین را نداشته باشید. در این موارد اولین احتمالی که انتظار میرود، سوختن سیم فیوز است. زمان هایی است که سیم های سه گانه، نیم دایره ای از مکان اصلی خود خارج شوند یا حتی دچار قطع اتصال شوند. این سه سیم به ترتیب برای چراغ، انژکتور و باتری است. اگر سیم هایی که سمت راست موتور و در سمت راننده قرار دارند دچار مشکل نشده باشند، باید احتمال خرابی باتری را بدهید. در بسیاری از خودرو ها مانند 206 این یک علت بیشتر ندارد و آن فاسد شدن باتری ماشین است.

چه وقت ماشین نیاز به هل دادن دارد؟

یکی از دلایل خاموش شدن ماشین کاهش ولتاژ است. به این معنی که برق به آمپر میرسد اما باتری توانایی روشن کردن ماشین را ندارد. در این شرایط بهترین کاری که میتوانید انجام دهید، باتری به باتری است. بسیاری از مواقع پیش می آید که شما در شرایطی نیستید که بتوانید این کار را انجام دهید. در این حالت ماشین را هل میدهید.

هل دادن برای همه ماشین ها مناسب نیست. این روش برای ماشین های فرانسوی ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. ماشین های فرانسوی همچون پژو ۴۰۵ و ۲۰۶. برای این ماشین ها اگر مجبور شدید ماشین را هل بدهید، دقت کنید که حتما روی دنده دو باشد. اگر ماشین روی دنده عقب باشد، علاوه بر اینکه انرژی بیشتری برای حرکت لازم است، میتواند ضرر زیادی هم به ماشین شما برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.