نشانه های خرابی باتری ماشین

چرا برق ماشین قطع میشود؟

دلایل قطع برق ماشین برای راننده ها اهمیت زیادی دارد. آن ها با دانستن این دلایل می توانند مشکلات موجود در خودرو را تشخیص دهند و برای رفع این مشکلات اقدام کنند. ماشین ها انواع مختلفی دارند. ماشین هایی که در گذشته با آن ها رانندگی می شد، آلودگی و مشکلات زیادی به همراه داشت. اما امروزه کاملا تلاش شده تا ماشین هایی که ساخته می شوند کمترین ایرادات را داشته باشند. اما ماشین هایی که در ایران ساخته می شوند، ایرادات بیشتری نسبت به دیگران دارند. این مشکل نیز با حمایت از تولید ملی می تواند حل شود. در این مقاله شما با دلایل قطع برق ماشین آشنا می شوید.

قطع برق ماشین

چرا برق ماشین من قطع شده است؟

قطع برق ماشین مشکلی کاملا طبیعی است که ممکن است برای همه پیش بیاید. بنابراین همیشه یک کیت لوازم همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. همچنین سعی کنید همیشه شماره تلفن امداد خودرو را مثل اورژانس حفظ باشید. کارهایی که در این مقاله ذکر شد کار هایی است که هر فردی که دارای خودرو است باید درباره آن ها اطلاعات داشته باشد. پس لطفا اطلاعات خود را بالا ببرید تا در مواقع لزوم از آن بهره بگیرید.
فرض کنید برای یک پیک نیک قصد دارید به خارج از شهر بروید. سوار ماشین شده اید و حرکت کرده اید. به نیمه راه که می رسید ماشین به یک باره خاموش می شود. بیشتر افراد فکر می کنند باید نگاهی به باتری بیندازند. به سمت باتری می روید و چند سوییچ را سفت می کنید اما باز هم ماشین روشن نمی شود گویا دچار قطع برق شده است!

مهم ترین دلایل قطع برق ماشین

دلایل قطع برق خودرو
دلایل قطع برق خودرو

• در ماشین نوعی سوییچ وجود دارد به نام سوییچ اینرسی. در برخی دست انداز ها و مکان هایی که جاده درستی ندارند ممکن است این سوییچ قطع شود.
• برخی از کانکتور ها زمانی که گرم شوند شل می شوند. یکی از این کانکتور ها در زیر داشبورد ماشین قرار دارد. زمانی که این کانکتور گرم شود، ممکن است عملکرد برق و دزدگیر ماشین را دچار مشکل کند.
• سوكتهای ECU یکی از انواع سوکت های مورد استفاده در ماشین است. این سوکت در داخل کاپوت قرار دارد. زمانی که کوچکترین ایرادی در این سوکت ایجاد شود، برق ماشین قطع می شود.
• یکی از متداول ترین مشکلات در ماشین ها به خصوص تیبا، تعویض سنسور اکسیژن است. این سنسور ممکن است در کنار دیگر اجزا به درستی کار نکند.
• اگر ماشینتان در شتاب بود که خاموش شد، یکی از اشکالات قابل حدس اشکال در استپر ماشین است که یا در حالت شتاب بروز می کند و یا با کاهش سرعت.
• چک کردن اتصالات باتری یکی از کارهایی است که بیشتر افراد انجام می دهند. ممکن است مشکل از اتصالات باتری باشد.
• زمانی که تسمه دینام پاره شود یا هرزگرد دینام دچار هر گونه اشکال شود، قطع برق ناگهانی ماشین کاملا طبیعی است.
• هوا کشیدن واتر پمپ سنسور که بیشتر در تندر 90 دیده می شود نیز ممکن است باعث قطع برق شود.
• در برخی موارد واشر بنزین می سوزد یا در جایگاه خود گیر می کند. با رها سازی این واشر، مشکل قطع برق به راحتی حل می شود.

 

زمان قطع برق ماشین چه کنیم؟

زمانی که خودرویتان به طور ناگهانی خاموش شد اولین گام حفظ آرامش است. به یاد داشته باشید این مشکل ممکن است برای همه پیش بیاید و عصبانیت می تواند کارایی شما را کاهش دهد. بعد از این کار به سمت صفحه پشت آمپر بروید. این صفحه اطلاعاتی در خصوص وضعیت خودرو می دهد. ابتدا داشتن سوخت را چک کنید.
قسمت بعدی که می توانید چک کنید کاربراتور ماشین است. کاربراتور دارای یک شمع است. در بسیاری از مواقع خودرو به درستی استارت می خورد اما شمع کاربراتور به خوبی به مرحله سوختن نمی رسد. برای تست کاربراتور آن هم به شکل مرحله به مرحله کار های زیادی باید انجام دهید که نیاز به ابزار های مختلفی دارد. تعداد این کار ها زیاد است و مجال این مقاله کم! بنابراین توضیح درباره نحوه عیب یابی کاربراتور را به وقت دیگری موکول می کنیم.

خرید انواع لوازم یدکی خودرو

سنسور کوچکی روی گیربکس دارد که به یک بخش به رنگ قهوه ای سوخته متصل است. این قطعه مهمی است که به چشمی گیربکس مشهور است. در صورتی که این قطعه سوخته باشد، خودرو به هیچ عنوان روشن نمی شود. شما می توانید سری به این قسمت نیز بزنید. جالب ترین موضوع که می تواند شما را در خرج بیندازد این است که تا زمانی که این قطعه به طور کامل تعویض نشود ماشین روشن نخواهد شد. شما نمی توانید این سنسور را تعمیر نمایید بنابراین خودتان را خسته نکنید!

دلایل قطع برق ماشین
اگر این موارد را چک کردید اما مشکل از آن ها نبود، بازهم خونسردی خود را حفظ کنید. با آرامش خانواده را راهی منزل کنید و به تعمیر کار خودرو زنگ بزنید. اگر ساعت طوری بود که نمی توانستید با تعمیر کار تماس بگیرید، امداد خودرو می تواند به شما کمک کند. فراموش نکنید حفظ آرامش باعث می شود فکر باز تری داشته باشید. امیدواریم مقاله ی دلایل قطع برق ماشین برای شما مفید واقع شده باشد.

با ما همراه باشید.

جعبه فیوز برق خودرو
جعبه فیوز برق خودرو

فیوز برق اصلی پراید

تمامی فیوزها در جعبه ای به نام جعبه فیوز قرار دارند. جعبه فیوز خودرو تمامی تجهیزات الکتریکی ماشین را تغذیه می کند. جعبه فیوز پراید در سمت راست ماشین بالای سر باتری قرار دارد که با باز کردن در کابوت می توانید آن را ببینید. برق کلی ماشین توسط جعبه فیوز قطع و وصل می شود. با آشنا بودن با نقشه جعبه فیوز می توانید در صورت بروز اشکال در قطعه مربوطه، سریعا فیوز آن را یافته و در صورت خرابی، آن را تعویض نمایید.

 

علت خاموش شدن ناگهانی خودروی در حال حرکت

علت قطع برق خودرو
علت قطع برق خودرو

عوامل متعددی می تواند باعث خاموش شدن ناگهانی خودروی در حال حرکت باشد. برخی از این عوامل عبارتند از:

  • گرم شدن بیش از حد موتور
  • مسدود شدن مبدل کاتالیزور
  • عدم‌کفایت مایع انتقال
  • وجود مشکلات الکتریکی در مورد احتراق یا رایانه
  • شل بودن پیچ های موتور
  • کم بودن روغن موتور
  • و ….
  1. سلام ممنون از مقاله تون. این مشکل خیلی شایع هست و گاهی واقعا ادمو به دردسر میندازه. به ویژه اگر توی موقعیتی باشی که عجلت زیاد باشه واقعا کلافه کننده است. برق پشت امپر نمیاد و نمیدونی چرا

  2. سلام از اطلاعات خوبتون ممنون ماشین بنده بعدازیکماه خاموش بودن واستارت وروشن شدن به خوبی کار میکنه ولی برقش کلامیره و بعداز یه تیک دوباره میاد همه موارد بالا هم کنترل شد ولی درست نشده لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.